Objednávání: +420 720 427 006    info@neurology.cz

Rehabilitace

    Úvod / Rehabilitace

KLASICKÁ MASÁŽ – masáže jsou jednou z nejstarších a nejpřirozenějších léčebných metod. Dnes se řadí k hlavním doplňkům rehabilitační léčby, např. při terapii bolestivých zad. Nezanedbatelný v dnešní době je také relaxační účinek.

Pravidelnost masáží vede k zachování fyzické i duševní svěžesti. Při masáži dochází k rozšíření cév a následně k lepšímu prokrvení příslušných tkání, což se navenek projevuje jako příjemný pocit tepla. Vaše tělo bude uvolněnější, aktivnější a dovolí vám dosáhnout vašich denních cílů s větším klidem, bez stresu a bolestí pohybového aparátu.

BAŇKOVÁNÍ

– Spočívá v přikládání skleněných nádobek na pokožku. Působením podtlaku se zvýší cirkulace krve a lymfy a tím dochází k okysličení bolestivých míst. Následně se odplavují škodliviny a zlepšuje se látková výměna v okolí ošetřovaného místa a dochází k uvolnění hlubokých svalových struktur.

– Dokáže odstranit bolesti pohybového aparátu, reflexní cestou příznivě ovlivňuje funkci vnitřních orgánů, stimuluje krevní a lymfatický oběh, zrychluje metabolizmus v kůži.

BAZÁLNÍ PROGRAMY A PODPROGRAMY – (dále jen BPP)- Jedním z hlavních úkolů konceptu BPP je pracovat s hybnými programy, které se týkají těla jako celku, a důsledně dbát na parametry fyziologie těchto pohybových programů.

DYNAMICKÁ NEUROMUSKULÁRNÍ STABILIZACE – je diagnostický a terapeutický koncept široce využitelný především ve fyzioterapii a příbuzných oborech medicínské praxe. Využívá znalostí klíčových principů chování lidské motoriky, které jsou vyjádřením řídící funkce centrálního nervového systému (CNS).

KLAPPOVO LEZENÍ  podstatou této metody je cvičení pohybu po čtyřech končetinách sloužící k trojrozměrné mobilizaci páteře a ke korekci jejich vadných zakřivení, ale také ke zlepšování svalové síly a koordinace.

METODA SESTRY KENNY (DERMO-NEUROMUSKULÁRNÍ FACILITACE) – jde o speciálně vypracovanou metodiku původně pro léčbu u dětské obrny v období její epidemie ve 30. a 40. letech 20. století.

PROPRIOCEPTIVNÍ NEUROMUSKULÁRNÍ FACILITACE (PNF) – PNF je ucelený přístup, jehož základní filosofií je myšlenka, že každý člověk včetně toho s disabilitou (omezením až znemožněním některých fyzických, psychických nebo sociálních funkcí a činností vyplývající např. z choroby, závady, poruchy nebo stáří) má nevyužitý existující potenciál (Kabat, 1950).

MYOSKELETÁLNÍ MEDICÍNA – tato základní dovednost fyzioterapeutů je založena na schopnosti určit pohmatem napětí měkkých tkání/kůže, podkoží, vazivových obalů, svalů a zjistit přítomnost kloubních blokád. Je důležitá při určení a ošetření téměř všech poruch pohybového systému člověka.

METODA L. MOJŽÍŠOVÉ – Fyzioterapeutka Ludmila Mojžíšová vypracovala v druhé polovině 20. st. metodu léčby vertebrogenních poruch, způsobených nesymetrickým postavením pánve.

SPIRÁLNÍ DYNAMIKA (SPIRALDYNAMIK) – spirální dynamika je koncept, který se zabývá držením a koordinací pohybového aparátu – jeho trojrozměrnou hybností.

ŠKOLA ZAD – jde o systém, který učí optimalizovat chování člověka v zátěžových situacích, vyvarovat se přetížení a bolestem pohybového aparátu (prevence bolestí zad, vadného držení těla a vertebrogenních poruch)